Ministerstwo Finansów udostępniło roboczą wersję struktury logicznej FA(3). Termin 1 lutego 2026 r. pozostaje aktualny, a finalna wersja FA(3) ma zostać opublikowana już w czerwcu. To jeden z kluczowych etapów przygotowań – potwierdza harmonogram i pozwala rozpocząć finalne prace wdrożeniowe. Jakie zmiany wprowadza?
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt schemy FA(3) – nowej wersji struktury logicznej faktury ustrukturyzowanej, która będzie obowiązywać od momentu wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Choć zmiany względem FA(2) są w większości techniczne, ta publikacja to ważny krok potwierdzający determinację resortu w utrzymaniu przyjętego harmonogramu.
Zgodnie z zapowiedziami, finalna wersja schemy oraz dokumentacja API dla KSeF 2.0 mają zostać udostępnione w czerwcu. To wtedy podatnicy i dostawcy rozwiązań IT poznają ostateczny zakres zmian, które trzeba będzie wdrożyć do 1 lutego 2026 r.
Wśród zmian ujętych w wersji FA(3) znajdują się m.in.:
Jednocześnie nadal brakuje odniesienia do unijnej normy EN 16931, co sugeruje, że jej implementacja nie jest planowana na tym etapie.
Dobrze, że roboczą wersję struktury logicznej FA(3) jest już opublikowana – daje podstawy, by zakładać, że finalna wersja zostanie udostępniona zgodnie z zapowiedzią, czyli w czerwcu. Z perspektywy dostawców i organizacji przygotowujących się do obowiązkowego KSeF, kluczowe jest jak najszybsze poznanie ostatecznego zakresu zmian. To właśnie wersja finalna schemy FA(3) pozwoli precyzyjnie określić, z jakim zakresem wdrożeniowym będziemy mieć do czynienia od 1 lutego 2026 r. – podkreślił Tomasz Król, ekspert in4mates.
Kalendarz zmian jest już przesądzony.
Terminy wprowadzenia KSeF nie budzą już wątpliwości – e-fakturowanie w modelu trójstronnym (tzw. 3-corner model) stanie się obowiązkowe od 2026 roku. Przypomnijmy:
Choć Ministerstwo zapowiada brak kar za niedostosowanie się do obowiązku KSeF do końca 2026 roku, to nie oznacza to, że firmy mogą pozwolić sobie na opóźnienia. Zwłaszcza, że czas na testowanie i wdrażanie rozwiązań IT jest coraz bardziej ograniczony. A to ważne, ponieważ w praktyce brak gotowości operacyjnej może prowadzić do poważnych zakłóceń w procesach fakturowania, obsługi płatności czy sprawozdawczości. Opóźnienia mogą skutkować m.in. przeciążeniem zespołów, błędami operacyjnymi, przerwami w wystawianiu faktur czy utratą kontroli nad obiegiem dokumentów – a na to żadna organizacja nie może sobie dziś pozwolić.
.
❓Masz pytania lub potrzebujesz wsparcia przy wdrożeniu KSeF?
📩 Umów się na prezentację systemu inVoice lub porozmawiaj naszymi ekspertami.