Od 2018 roku Oracle zmienił zasady nazewnictwa nowych wydań dla baz danych. Zamiast nazw typu 11.2.0.4 zaczął oznaczać wydania w zależności od roku wprowadzenia czyli 18c, 19c czy 21c. Łatwo było przeoczyć, że z powyższą zmianą wprowadzone zostały także zmiany co do sposobu wspierania (support) poszczególnych wydań. I tak pojawiły się dwa rodzaje: Long Term Release i Innovation Release.

Long Term Release i Innovation Release

A oto różnice pomiędzy powyżej wymienionymi rodzajami:

Long Term Release – stabilne wydanie o najdłuższym okresie dostępności nowych poprawek. Usługi podstawowe (Premier Support) są świadczone standardowo przez 5 lat od daty wypuszczenia na rynek danej wersji (GA availability). Po zakończeniu świadczenia, usługi Premier Support będą dostępne jako Extended Support przez kolejne 3 lata. Oracle zapewnia, że standardowo użytkownik wydania Long Term będzie miał 4 lata na przejście do następnego wydania typu Long Term.

Przykładem wydania typu Long Term jest 19c (patche dostępne dla Extended Support do końca kwietnia 2027).

Innovation Release – pomiędzy wydaniami Long Term, Oracle będzie udostępniał wydania typu Innovation, wzbogacone o nowe rozszerzenia i nowe funkcjonalności (które w przyszłości będą zawarte w kolejnym wydaniu typu Long Term). Usługi podstawowe (Premier Support) są świadczone tylko przez 2 lata od daty wypuszczenia na rynek danej wersji, a usługi Extended Support nie będą dostępne.

Przykładem wydania typu Innovation jest 18c (patche dostępne do końca czerwca 2021) oraz 21c (patche dostępne do końca czerwca 2023).

Warto zwrócić uwagę, że Oracle zdecydował się nie wprowadzać bazy danych 20c, która była dostępna jedynie w wersji Preview. Zamiast tego wszystkie funkcje 20c zostały wprowadzone do wersji 21c (udostępnionej jako 21c w bezpłatnej warstwie Autonomous Database tak, aby każdy mógł bezpłatnie przetestować nowe funkcje i ulepszenia).

——–

Potrzebujesz pomocy w sprawie licencji Oracle, chcesz co zrobić lub jak zoptymalizować koszty usług wsparcia technicznego Oracle (Premier Support, Extended Support czy Sustaining Support) – skontaktuj się z Andrzejem Orłowskim: Andrzej.Orlowski@in4mates.com

Oracle #licensing #softwareassetmanagement #LMS #audit