Zasady dotyczące ram czasowych świadczenia usług wsparcia technicznego dla poszczególnych produktów technologicznych Oracle są opublikowane (ostatnia wersja ze stycznia 2021) w dokumencie:
https://www.oracle.com/us/assets/lifetime-support-technology-069183.pdf

Usługi podstawowe (#PremierSupport) są świadczone dla wydań typu Long Term przez 5 lat od daty wypuszczenia na rynek danej wersji (GA availability). Po zakończeniu świadczenia usługi Premier Support można wykupić usługę #ExtendedSupport, która jest zazwyczaj oferowana przez kolejne 3 lata.

Extended Support jest opłatą dodatkową (jako %) doliczaną do bazowej ceny Premier Support i jest kalkulowany wg schematu jako % od opłaty Premier Support:

• na 6 rok od daty „product release”: dodatkowe 10%
• na 7 rok od daty „product release”: dodatkowe 20%
• na 8 rok od daty „product release”: dodatkowe 20%

I niech nie zmylą Was szczególne warunki (waivers), jakie występowały w przeszłości np. dla wersji 12.1. Oracle nie pobierał dodatkowych opłat przez pierwszy rok po zakończeniu Premier Support w okresie sierpień 2018 do lipiec 2019. Ale za to od lipca 2019 Extended Support był naliczany od razu jako dodatkowe 20%.
Dobrze jest wiedzieć , że Extended Support może być wykupiony na okres krótszy niż 1 rok. To oznacza, że planując za trzy miesiące upgrade do wersji, gdzie nie potrzebujesz już Extended Support, możesz ponieść ten dodatkowy koszt tylko za jeden kwartał a nie cały rok .
Takim planowaniem zmian kilku naszych klientów zaoszczędziło całkiem spory budżet, a paru z nich pokryło w ten sposób koszty naszego doradztwa licencyjnego.
Na zakończenie: bądźcie czujni, nawet jeśli już używacie wersji 18c Premier Support dla 18c kończy się w czerwcu 2021, a Extended Support dla wersji 12.1 już za rok, czyli w lipcu 2022.

I tylko dla przypomnienia:
Extended Support: offers updates, fixes and security alerts, tax, legal and regulatory updates, upgrade scripts, technical support and major product and technology releases.
Sustaining Support: gives access to the bug fixes and security patches made available by Oracle during the Premier Support and Extended Support period, but not new ones.

———-

Potrzebujesz pomocy w sprawie licencji Oracle, chcesz co zrobić lub jak zoptymalizować koszty usług wsparcia technicznego Oracle (Premier Support, Extended Support czy Sustaining Support) – skontaktuj się z Andrzejem Orłowskim: Andrzej.Orlowski@in4mates.com

Oracle #licensing #softwareassetmanagement #LMS #audit