Wyprzedzanie konkurencji jest niezbędne dla trwałej rentowności i wzrostu. Ma to szczególne znaczenie dla banków, które działają pod ogromną presją związaną m.in. z generowaniem przychodów, atrakcyjnością oferty czy też pozyskiwaniem nowych klientów. Dlatego coraz częściej zwracają się w stronę rozwiązań low-code, dzięki którym mogą przyspieszyć rozwój i wdrażanie innowacyjnych produktów oraz usług. W jaki sposób wykorzystanie tego typu narzędzi może przynieść bankom wymierne korzyści finansowe?

Czym są rozwiązania low-code?

Rozwiązania low-code to platformy programistyczne umożliwiające tworzenie aplikacji przy minimalnym ręcznym kodowaniu i skupieniu się na rozwoju wizualnym. Udostępniają interfejs graficzny i gotowe komponenty, dzięki którym użytkownicy mogą projektować, budować i wdrażać aplikacje znacznie szybciej w porównaniu z tradycyjnymi metodami kodowania.

Efektywność operacyjna i redukcja kosztów

Tradycyjne procesy tworzenia oprogramowania są często czasochłonne i wymagają od banków dużych zasobów. Inaczej wygląda to w przypadku platform low-code, które znacznie upraszczają przepływ pracy programistycznej. Automatyzują powtarzalne zadania i ułatwiają współpracę między zespołami, co z kolei prowadzi do znacznego wzrostu wydajności operacyjnej i redukcji kosztów. Usprawniając procesy wewnętrzne, automatyzując zadania wykonywane ręcznie i zmniejszając zależność od dostawców zewnętrznych, banki mogą optymalizować wykorzystanie zasobów, minimalizować koszty i zwiększać swoją rentowność.

Krótki Time to market

Rozwiązania low-code umożliwiają bankom szybkie opracowywanie oraz wprowadzanie nowych produktów i usług na rynek. Upraszczają i automatyzują proces tworzenia oprogramowania, dzięki czemu ułatwiają wykorzystywanie pojawiających się trendów i zdobywanie przewagi na rynku. To właśnie zdolność do wprowadzania innowacyjnych ofert przed konkurencją przekłada się na wczesne generowanie przychodów i pozycję lidera na rynku. Nic wiec dziwnego, że coraz więcej instytucji oraz firm decyduje się na wykorzystanie rozwiązań low-code w swoim biznesie.

Lepsze zaangażowanie i utrzymanie klientów

Klienci banków nie chcą czekać na ofertę od swojego banku, oczekują dostępu do spersonalizowanych usług „tu i teraz”. Systemy low-code skracają czas potrzebny na stworzenie nowych funkcji i usług, czy wprowadzanie zmian w bankowości internetowej. To pozwala bankom na szybką reakcję na zmieniające się potrzeby klientów. Wzmacnia też ich zaangażowanie, wspiera lojalność i zwiększa możliwości sprzedaży krzyżowej. Rezultat? Wyższe wskaźniki utrzymania klientów.

Optymalizacja procesów wewnętrznych

Platformy low-code nie tylko wspierają tworzenie rozwiązań dla klientów, ale także mogą być wykorzystane do optymalizacji procesów wewnętrznych w banku. Automatyzacja m.in. w zakresie rutynowych procesów operacyjnych, takich jak przetwarzanie transakcji czy zarządzanie dokumentami może przyczynić się do zwiększenia efektywności operacyjnej. Dzięki temu banki mogą zmniejszyć ilość czasu oraz zasobów potrzebnych do wykonywania poszczególnych zadań, poprawiając jednocześnie swoją skuteczność.

Zwiększenie innowacyjności

Innowacyjność jest podstawą sukcesu w branży bankowej. Platformy low-code zapewniają możliwości szybkiego tworzenia i testowania nowych pomysłów, dzięki temu mogą stymulować wprowadzanie nowatorskich rozwiązań. Ułatwiają eksperymentowanie z nowymi funkcjonalnościami i koncepcjami, co może prowadzić do odkrycia nowatorskich sposobów obsługi i generowania wartości dla klientów. Z kolei dzięki możliwości szybkiego prototypowania, testowania oraz iteracji produktów i usług, banki mogą lepiej wykorzystywać nowe możliwości biznesowe i napędzać wzrost przychodów.

Zgodność z obowiązującymi przepisami

Zgodność z wymogami regulacyjnymi i zarządzanie ryzykiem to jedne z najważniejszych kwestii, z którymi boryka się wiele instytucji finansowych. Dzięki rozwiązaniom low-code banki otrzymują narzędzia, które pozwalają im znacznie skuteczniej reagować na dużą dynamikę środowiska regulacyjnego. Mogą łatwo aktualizować swoje systemy, bez angażowania dużych zasobów programistycznych. Szybko wprowadzają niezbędne zmiany, dzięki czemu zachowują zgodność z obowiązującymi przepisami.

To wszystko sprawia, że rozwiązania low-code są nie tylko efektywnym narzędziem do optymalizacji procesów wewnętrznych w banku. Ich wykorzystanie przynosi instytucjom finansowym wiele korzyści i umożliwia odblokowanie nowych strumieni przychodów, redukcję kosztów i napędzanie zrównoważonego wzrostu. Banki, które zdecydują się na rozwiązania low-code, mają szanse na osiągnięcie długoterminowego sukcesu i zajęcie pozycji liderów branży.

Masz dodatkowe pytania? Chcesz lepiej poznać możliwości systemów low-code dla banków? Stoisz przed wyborem nowego rozwiązania?
Napisz do ekspertów in4mates.

Potrzebujesz sprawdzonego systemu low-code do automatycznego tworzenia dokumentów?
Poznaj TemplaR.

Czytaj także:

BNP Paribas Faktoring wdroży innowacyjne rozwiązanie TemplaR

TemplaR z rekomendacją Gazety Bankowej

Automatyzacja tworzenia dokumentów w BNP Paribas przy użyciu TemplaR